22.03.2021
Joga jako sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów?

Nie da się ukryć, że joga nie kojarzy się z treningiem spalającym kalorie…

Jednak nie daj się zwieść głębokiemu oddechowi i powolnej, uważnej praktyce: lekarze i eksperci od treningów twierdzą, że joga, rzeczywiście, może wyszczuplić i wyrzeźbić ciało. A przy okazji, pracując z umysłem i duchem, pomaga uzyskać ogólną równowagę, czyli stan zdrowia.

WYJDŹ POZA POJĘCIA „SPALANIE” I „KALORIE”

Kalorie spalane podczas praktyki jogi są bardzo zróżnicowane – od 180 do 360 kcal na godzinę – w zależności od stylu. Vinyasa, Ashtanga i podobne im formy zostały umieszczone na szczycie „spalaczy”, ale pamiętaj, że utracone kalorie to tylko wierzchołek góry korzyści płynących z praktyki jogi.

Wychodząc poza to pojmowanie nie sposób nie zauważyć m.in. wzrostu siły i elastyczności. Asany mają zbawienny wpływ na nasze stawy i kręgosłup. Nadając ciału konkretny kształt, pracujemy również z organami wewnętrznymi, oraz całymi systemami, takimi jak układ hormonalny, limfatyczny i nerwowy.

Idąc głębiej, udrażniamy kanały energetyczne i pozwalamy na swobodny przepływ informacji. Występuje tu również akt kreacji energii, gdyż każda asana ma w sobie pewien konkretny zapis. W następstwie informacja ta powoduje reakcję łańcuchową różnych substancji wytwarzanych w mózgu, prowadząc do stanu homeostazy organizmu i regulując również takie aspekty, jak właśnie prawidłowa waga.

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Okazuje się, że nawet delikatna i regenerująca joga może pomóc w utracie ponadprogramowych kilogramów. Głównie dzięki pracy z przywspółczulnym układem nerwowym, który reguluje oddychanie, trawienie i hormony.

Pędząc przez życie, ciało często znajduje się w trybie walki lub ucieczki, a wysokooktanowe hormony krążą. Aktywując przywspółczulny układ nerwowy, naciskamy na wewnętrzne hamulce, pozwalając organizmowi odpocząć (przywrócenie równowagi hormonalnej, regeneracja, niezaburzone trawienie). To także ogromne wsparcie w utracie wagi.

ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA

Praktykowanie jogi pomaga wejść w głębszy i bardziej zrozumiały kontakt z ciałem. Zwiększa wrażliwość na wewnętrzne sygnały, takie jak głód i zachcianki. Umożliwia odróżnienie prawdziwego głodu od emocjonalnych impulsów, które czasami pojawiają się, aby stłumić uczucia.

PRZYKŁADY ASAN POMAGAJĄCYCH WALCZYĆ Z NADPROGRAMOWYMI KILOGRAMAMI:

– Świeca i pozycja ryby – obie pobudzają tarczycę, pomagając przyspieszyć metabolizm,
– Pozycje skrętne – masują narządy wewnętrzne i pomagają w optymalnym trawieniu,
– Pies z głową w dół, oraz pies z głową w górę – szczególnie pomocne w ujędrnianiu bioder i ud,
– Inwersje – doskonały sposób na stymulacje układu limfatycznego. Limfa zbiera toksyny, nadmiar płynów i zastałą energię i przenosi je do węzłów chłonnych, w których to, co ponadprogramowe i szkodliwe zostaje usunięte.

Autorem tekstu jest Dagmara Misiura, która u nas w Feel Well współprowadzi program Joga holistyczna.

Następny Post

Trening grupowy oparty o techniki radzenia sobie z emocjami
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner