JEŚĆ BY ŻYĆ, CZY ŻYĆ BY JEŚĆ? – AUTORSKI PROGRAM WYKŁADOWY MATEUSZA STUKA
Do kogo skierowane są wykłady?
Wykłady skierowane są do wszystkich osób, które borykają się z problemem nadwagi i otyłości ale również do osób, które chcą zacząć się zdrowo odżywiać, poznać praktyki jakie można stosować by zmienić swój styl życia i tym samym cieszyć się zdrowiem długie lata. Program sprawdzi się również dla osób, które były już ilekroć na różnych dietach, omówię co mogło pójść nie tak oraz dam rozwiązania. Dowiesz się jak za pomocą odżywiania eliminować ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.
Dzień Pierwszy programu wykładowego
Prelekcja pt. „Jak wyszedłem z otyłości – od czego zacząć by czuć się zdrowo”.
Historia chłopaka zmagającego się z otyłością II stopnia. Jak doprowadziłem się do tego stanu, jakie popełniałem błędy, jak wprowadziłem w życie zmiany, co zyskałem. Praktyczne podejście, jak to wszystko zaplanować a jak zrealizować z punktu widzenia osoby podejmującej próbę odchudzania po raz pierwszy. Ja też kiedyś zaczynałem, schudłem 34 kilogramy w ciągu roku a dziś prowadzę prelekcję.
Na podstawie ćwiczeń zdiagnozujemy zachowania zdrowotne, które przyczyniają się do potęgowania problemu nadwagi i otyłości oraz pokażę jak w praktyce poradzić sobie z owym problemem.
Ćwiczenie 1. Opisać swoje codzienne menu – zdiagnozowanie zachowań zdrowotnych
Ćwiczenie nr 2. Quiz podstawowej wiedzy uczestników na temat odżywiania i nawyków żywieniowych z omówieniem.
Dzień Drugi programu wykładowego
Prelekcja pt. „Jeść by żyć, czy żyć by jeść- Dietoterapia w chorobach cywilizacyjnych i układu immunologicznego”.
Prelekcja dotyczyć będzie Diety w chorobach. Poruszę odżywianie, które w danym schorzeniu będzie eliminować np. stan zapalny/ pomagać przy problemie. Wyjaśnię jak to co jemy wpływa na rozwój bądź zahamowanie danej choroby. Jakie podjąć działania by zwalczyć lub wyciszyć daną jednostkę chorobową, by zacząć się leczyć dietą.
Pokażę jak wprowadzić zamienniki produktów, które nie są dobre dla naszego zdrowia i tym samym zmniejszymy kaloryczność naszego menu nawet o 300 %.
Mity żywieniowe zostaną obalone w naukowo – praktyczny sposób.
Ćwiczenie nr 1. Zamienniki produktów z codziennego menu (Dipy)
Ćwiczenie nr 2. Jakie znasz bądź słyszałaś/es Mity dotyczące żywienia
Ćwiczenie nr 3. Skąd czerpiesz informację na temat produktów, których używasz w dniu codziennym
Dzień Trzeci programu wykładowego
Prelekcja pt. „Modele żywienia i ich wpływ na nasze zdrowie”.
Naukowo-praktyczny sposób przedstawienia różnych modeli odżywiania i ich wpływ na nasze zdrowie. Korzyści oraz zalety stosowania. Ułóż sobie jadłospis – nauczę Cię komponować dla siebie posiłki.
Ćwiczenie nr 1. Jakie znasz korzyści zdrowotne znanych Ci modelów żywieniowych?
Ćwiczenie nr 2. Jaki model żywienia stosować – ułóż sobie jadłospis !